FINAŁ DOLNOŚLĄSKI W LEKKOATLETYCE

Dnia 28.05.2015 pierwszy raz nasza szkoła brała udział w gimnazjalnych zawodach lekkoatletycznych z województwa dolnośląskiego, które odbyły się we Wrocławiu na Stadionie Olimpijskim. Uczniowie brali udział w takich konkurencjach jak: biegi na różne dystanse, rzut oszczepem, pchnięcie kulą, skok w dal, skok wzwyż, skok o tyczce, rzut dyskiem. Najlepsi sportowcy z naszej szkoły brali udział w biegu na 300m (Patrycja Świerczek), 1000m (Mateusz Grzyb i Jowita Kaplita), na 2000m (Patryk Ryznar), w skoku w dal (Klaudia Paluch) oraz w pchnięciu kulą (Magda Horoszczak). Niestety nie udało im się stanąć na podium, jednak niektórym udało się pobić swoje własne rekordy, przykładem jest Mateusz Grzyb, który był w pierwszej dziesiątce. Nie dziwimy się im jednak, ponieważ reszta uczniów, którzy brali udział w zawodach uczęszczają do szkół sportowych lub posiadają własnych trenerów. W zawodach brało udział około 500 osób, ale również przyjechały osoby dopingujące kolegów i koleżanki ze swoich szkół. Były to zawody bardzo emocjonalne, rozrywkowe oraz bardzo ciekawe. Rywalizacja była ogromna, uczestnicy byli zawzięci i pewni siebie. My jako osoby wspierające naszych kolegów i koleżanki ze szkoły również bylyśmy zestresowane oraz trzymałyśmy za nich mocno kciuki, z naszej strony otrzymali motywujący doping. Gratulujemy i życzymy wszystkim sportowcom postępów w rozwoju swojego zainteresowania sportowego

OPRACOWAŁY M.MARCINÓW, M.KOŁODZIEJSKA, J.MACIEJEWSKA,K.BAZAK

53d72639aea0e2994fcd45331233af1c.jpg 7badc153861b46b9451792d68f45aef9.jpg d2ab35bd92225b8425facaa4d358ad8d.jpg

628e4b20d233c0cdb31031df9365a37b.jpg 9e3cdc661d0511020727eab31455090e.jpg 3e8c4acd348a2bc6da9a9d9f37022aa0.jpg

DZIEŃ SPORTU - 03.06.2015

03.06.2015 r. odbył się w naszej szkole Dzień Sportu. Po przemarszu przez stadion wyruszyliśmy na Orlik, gdzie odbyły się zawody w siatkówce dziewcząt i piłki nożnej chłopców.

OBEJRZYJ ZDJĘCIA

Nauka fizyki poprzez zabawę

   Na ostatnich lekcjach fizyki obserowaliśmy wyniki doświadczeń przygotowane przez uczniów klas III G. Pojawiły się doświadczenia z wykorzystaniem napięcia powierzchniowego, złudzeń optycznych, ciśnienia, gęstości.

Jednym z nich było doświadczenie naszego kolegi. Przyniósł miskę, steropian i rozpuszczalnik. Nalał cieczy do miski i zaczął w niej zanurzać steropian, który począł się topić i po upływie kilku chwil 30cm-etrowy bloczek zniknął w 2cm-etowej warstwie rozpuszczalnika.

Pojawiło się również inne, badzo ciekawe doświadczenie. Potrzebny był do niego nadmuchany, zawiązany balon, igła zamoczona w oleju. W ciemniejszym miejscu, gdzie guma ma największą siłę spójności cząsteczek po wbiciu igły i wyjęciu jej balon nie pęka. Cząsteczki oleju "zalepiły" otwór pozostawiony po narzędziu, a kiedy uderzymy w inne miejsce, balon pęka.

Inna osoba przygotowała model silnika elektrycznego, który składał się z baterii, magnesu i drutu miedzianego. Baterię umieszczamy na magnesie i montujemy drut, tak by obwód był zamknięty. Drut zaczął się obracać.

Było rówież dość przydatne doświadczenie pozwalające odróżnić nam jajko ugotowane od surowego. Potrzebujemy do niego obu jajek. Jeśli nimi zakręcimy jajko ugotowane kręci się szybko, ponieważ obraca się cały jego środek. Surowe obraca się wolno, ponieważ obraca się tylko skorupka, a środek jest płynny, bezwładny.

Pojawiło się też doświadcznie niezwykle miłe dla oczu. Koleżanka przyniosła roztwór płynu do mycia i wody, rurkę, z postrzępionym końcem i rękawiczkę. Umoczyła końcówkę rurki i nadmchała bańkę. Przy próbie dotknięcia jej ręką, bańka pękała. Gdy dotknęła ją rękawiczką, bańka zaczęła się odbijać co wyglądało niesamowicie i niespotykanie.

Praktycznym doświadczeniem obrazującym nam proces spalania zaciekawiła nas koleżanka. Udowodniła nam, że do procesu spalania niezbędny jest tlen. Przyotowała rozwór octu i sody, w wyniku ich reakcji powstaje CO2. Zapaliła świeczki i przechyliła nad nimi naczynie z roztworem, jako, że dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza "wylał" się na świeczki i zagasił je.
Podsumowując pojawiło się wiele ciekawych doświadczeń obrazujących jak pracuje świat wokół nas. Była to nauka poprzez zabawę.

 

OBEJRZYJ ZDJĘCIA

   Aniela Dobecka

Martyna Jurkiewicz

nauczyciel fizyki

Sylwia Pierzchała-Ryznar

Testy sprawnościowe dla kandydatów do klasy I o profilu sportowym

            W związku z utworzeniem klasy o profilu sportowym w Gimnazjum nr1 w Bystrzycy Kłodzkiej, 15 kwietnia o godz. 16:00, w naszej szkole odbyły się testy sprawnościowe dla uczniów zainteresowanych nauką w takiej klasie. Klasa o profilu sportowym ma na celu rozwijanie dwóch dyscyplin: piłki nożnej i piłki siatkowej. Testy odbyły się na hali sportowo-widowiskowej przy ZSP w Bystrzycy Kłodzkiej. W testach wzięło udział około 30 uczestników. Na samym początku młodzi sportowcy poszli się przebierać w strój sportowy, a rodzice wypełniali formularze o przyjęcie do szkoły oraz zgody na uczestnictwo w testach. Testy były podzielone na dwa etapy. Jednym z nich było stanowisko do egzaminu z cech motorycznych, drugim zależnie od tego, jaki kierunek wybrało dziecko. Kiedy wszyscy się przebrali, pan Daniel Kruk poprowadził rozgrzewkę, a następnie podzielił uczestników na grupy. Siatkarze poszli na swoje stanowisko pod opieką pana Piotra Wróbla,
a piłkarze nożni na swoje stanowisko, za które odpowiedzialny był wcześniej wspomniany pan Kruk. Każdy z nich zajmował się swoim sportem. W tym czasie dzieci alfabetycznie po sześć osób podchodziły do egzaminu z cech motorycznych, za który odpowiedzialna była pani Izabela Marcinów. Mieli tam do zaliczenia cztery próby sprawnościowe.. Zaczynali od biegu po kopercie na czas, poprzez rzut piłką lekarską, skok w dal z miejsca, do robienia brzuszków w czasie 30 sek. Zarówno chłopcy jak i dziewczyny, świetnie się dogadywali. Śmiech oraz zabawa połączona była z duchem sportowym. Po sprawdzeniu wszystkich uczestników, dzieci poszły się przebierać, a rodzice dostali informacje, kiedy i gdzie będzie można dowiedzieć się o wynikach.

Szymon Wachowiak, ZSO w Bystrzycy Kł.

MISTRZOSTWA POWIATU KŁODZKIEGO SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH W LEKKOATLETYCE

Dnia 12.05.2015 r. w Nowej Rudzie odbyły się zawody lekkoatletyczne.

Wyniki:

DZIEWCZĘTA:

Bieg na 100 m

VI miejsce- Mądrzańska Aleksandra

VIII miejsce- Kaliniak Anna

Bieg na 300 m

VIII miejsce – Patrycja Świerczek

XII miejsce-Kulawik Kornelia

Bieg na 600 m

X miejsce- Daszkiewicz Weronika

Bieg na 1000m

III miejsce – Kaplita Jowita

Skok w dal

III miejsce-Gąsior Marta

XI miejsce-Paluch Klaudia

Pchnięcie kulą

V miejsce-Horoszczak Magda

IX miejsce-Kopaczyńska Aleksandra

Sztafeta 4x100 m

III miejsce-A.Kaliniak,A.Mądrzańska,M.Gąsior,A.Kopaczyńska

Sztafeta szwedzka

IV miejsce- K.Paluch,K.Kulawik, W.Daszkiewicz, P.Świerczek

DZIEWCZĘTA ZESPOŁOWO ZAJĘŁY III MIEJSCE

 

CHŁOPCY

Bieg na 100 m

V miejsce – Kozieł Mateusz

VI miejsce- Kania Wiktor

XII miejsce – Surma Szymon

Bieg na 1000 m

I miejsce- Grzyb Mateusz

Bieg na 2000 m

II miejsce- Ryznar Patryk

Skok w dal

VIII miejsce – Ciamaga Michał

Pchnięcie kulą

XII miejsce- Łopuch Kornelia

XIV miejsce- Zaleski Mateusz

Udział w biegu na 300 m- Bartosik Norbert, Błasz Borys, w skoku w dal- Czerwiński Paweł

Sztafeta 4x100m

III miejsce- W.Kania,M.Kozieł,N.Bartosik, B.Błasz

Sztafeta szwedzka

VI miejsce-P.Czerwiński, M.Ciamaga, Sz.Surma. M.Zaleski

 

CHŁOPCY ZESPOŁOWO ZAJĘLI III MIEJSCE

SIATKÓWKA PLAŻOWA

W dniu 26.05.2015 odbyły się Powiatowe Zawody w Piłce Plażowej dziewcząt  (GIMNAZJUM)

 Reprezentacja naszej szkoły zajęła 2. miejsce tym samym uzyskując eliminacje do kolejnej rundy, która odbędzie się w Świdnicy.

Skład:

1. Marysia Szumigalska

2. Magdalena Horoszczak

 Opiekun/trener - Piotr Wróbel

20e4d45df5250c19c7497fa0599f5b0d.jpg 6677ee336f67e6dc79564ec82b87a9af.jpg

6bb86c910a5c971266818e1d6f623cd2.jpg 9b4c55f4fe0fea5dc55b06d850e8aaed.jpg

DMC Firewall is a Joomla Security extension!