SPOTKANIA Z UDZIAŁEM WIACZESŁAWA MASALCEWA, OPIEKUNA MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ

9.11.2015 r. w auli ZSO nauczyciele przedmiotów humanistycznych i języków obcych zorganizowali konferencję z Wiaczesławem Masalcewem, nauczycielem historii, organizatorem ekspedycji badawczych do miejsc zsyłki w Republice Komi (Rosja), odznaczonym przez Konsula Generalnego RP Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
W konferencji wzięli udział zaproszeni goście: dyrektor Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Kłodzku, Anetta Kościuk, która objęła honorowy patronat nad tą konferencją, nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Kłodzkiego. Dyrektor szkoły, K. Magierowska-Kasza serdecznie przyjęła zaproszonych i zadbała o miłą atmosferę. Tłumaczenia podjął się Janusz Kobryń, członek wspierający Bystrzyckiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru i Ofiar Represji oraz Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej. Spotkanie prowadzili uczniowie LO: Karolina Baran, Agnieszka Kurzajewska, Mateusz Bolsęga,

Adam Knapik, Maja Maksylewicz. W czasie konferencji wysłuchano wystąpienia W.Masalcewa poświęconego wynikom ekspedycji badawczych prowadzonych przez młodzież z Rosji pod jego opieką. Na ślady mogił zesłańców po raz pierwszy natrafiono w 2007 roku i od tego czasu organizowane są ekspedycje, mające na celu odkrycie, zabezpieczenie i udokumentowanie pozostałych dowodów. B.Kobryń przedstawiła projekt realizowany w ZSO w Bystrzycy Kł.
w ramach polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży. Przedstawiciel Zespołu Szkół Alternatywnych prezentował realizację akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia - a Zespołu Szkół Społecznych wystawę poświęconą "Solidarności.

W czasie dyskusji rozmawiano o problemach w nauczaniu historii. Gość, jako współautor, podpisywał także publikację „Młodzież wobec historii”, wydaną przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSO w Bystrzycy Kł. Uzgodniono także, jakimi zagadnieniami historycznymi należałoby zająć się w przyszłości, np. działalność PUR–u, Zbrodnia Wołyńska, losy byłych więźniów obozów koncentracyjnych, a także wydarzenia w Polsce po 1980 roku.
Na zaproszenie B.Kobryń Wiaczesław Masalcew spotkał się z młodzieżą z gimnazjum i liceum.
W czasie spotkania z uczniami Gimnazjum nr 1, uczącymi się języka rosyjskiego, rozmawiał m.in. o zajęciach w szkole oraz o zajęciach pozaszkolnych. Szkoła, w której W.Mascalew jest dyrektorem, ma 160-letnią tradycję. Młodzież szczególnie
interesowało życie na Północy, podróżowanie po tak ogromnym kraju. Lekcja z uczniami Liceum Ogólnokształcącego przebiegała trochę inaczej. Podjęto rozmowę o trudnych problemach dot. zsyłek Polaków i Rosjan, represji
w czasach stalinowskich.

- Nie uczę się języka rosyjskiego, ale nie przeszkodziło mi to wziąć udział w spotkaniu z panem W.Masalcewem. Nie miałem większego problemu ze zrozumieniem wypowiedzi, a nawet udało mi się krótko przedstawić i opowiedzieć o swoich zainteresowaniach. Było to dla mnie niezwykłe doświadczenie - rozumieć i rozmawiać w języku, z którym wcześniej nie miałem styczności. Uświadomiłem sobie wtedy, że z Rosjanami łączy nas o wiele więcej niż myślałem – powiedział maturzysta Hubert Szczypek.

 

Ewa Magierowska

OBEJRZYJ ZDJĘCIA ZE SPOTKAŃ

Our website is protected by DMC Firewall!