DZIEŃ SPORTU - 03.06.2015

03.06.2015 r. odbył się w naszej szkole Dzień Sportu. Po przemarszu przez stadion wyruszyliśmy na Orlik, gdzie odbyły się zawody w siatkówce dziewcząt i piłki nożnej chłopców.

OBEJRZYJ ZDJĘCIA

Nauka fizyki poprzez zabawę

   Na ostatnich lekcjach fizyki obserowaliśmy wyniki doświadczeń przygotowane przez uczniów klas III G. Pojawiły się doświadczenia z wykorzystaniem napięcia powierzchniowego, złudzeń optycznych, ciśnienia, gęstości.

Jednym z nich było doświadczenie naszego kolegi. Przyniósł miskę, steropian i rozpuszczalnik. Nalał cieczy do miski i zaczął w niej zanurzać steropian, który począł się topić i po upływie kilku chwil 30cm-etrowy bloczek zniknął w 2cm-etowej warstwie rozpuszczalnika.

Pojawiło się również inne, badzo ciekawe doświadczenie. Potrzebny był do niego nadmuchany, zawiązany balon, igła zamoczona w oleju. W ciemniejszym miejscu, gdzie guma ma największą siłę spójności cząsteczek po wbiciu igły i wyjęciu jej balon nie pęka. Cząsteczki oleju "zalepiły" otwór pozostawiony po narzędziu, a kiedy uderzymy w inne miejsce, balon pęka.

Inna osoba przygotowała model silnika elektrycznego, który składał się z baterii, magnesu i drutu miedzianego. Baterię umieszczamy na magnesie i montujemy drut, tak by obwód był zamknięty. Drut zaczął się obracać.

Było rówież dość przydatne doświadczenie pozwalające odróżnić nam jajko ugotowane od surowego. Potrzebujemy do niego obu jajek. Jeśli nimi zakręcimy jajko ugotowane kręci się szybko, ponieważ obraca się cały jego środek. Surowe obraca się wolno, ponieważ obraca się tylko skorupka, a środek jest płynny, bezwładny.

Pojawiło się też doświadcznie niezwykle miłe dla oczu. Koleżanka przyniosła roztwór płynu do mycia i wody, rurkę, z postrzępionym końcem i rękawiczkę. Umoczyła końcówkę rurki i nadmchała bańkę. Przy próbie dotknięcia jej ręką, bańka pękała. Gdy dotknęła ją rękawiczką, bańka zaczęła się odbijać co wyglądało niesamowicie i niespotykanie.

Praktycznym doświadczeniem obrazującym nam proces spalania zaciekawiła nas koleżanka. Udowodniła nam, że do procesu spalania niezbędny jest tlen. Przyotowała rozwór octu i sody, w wyniku ich reakcji powstaje CO2. Zapaliła świeczki i przechyliła nad nimi naczynie z roztworem, jako, że dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza "wylał" się na świeczki i zagasił je.
Podsumowując pojawiło się wiele ciekawych doświadczeń obrazujących jak pracuje świat wokół nas. Była to nauka poprzez zabawę.

 

OBEJRZYJ ZDJĘCIA

   Aniela Dobecka

Martyna Jurkiewicz

nauczyciel fizyki

Sylwia Pierzchała-Ryznar

Testy sprawnościowe dla kandydatów do klasy I o profilu sportowym

            W związku z utworzeniem klasy o profilu sportowym w Gimnazjum nr1 w Bystrzycy Kłodzkiej, 15 kwietnia o godz. 16:00, w naszej szkole odbyły się testy sprawnościowe dla uczniów zainteresowanych nauką w takiej klasie. Klasa o profilu sportowym ma na celu rozwijanie dwóch dyscyplin: piłki nożnej i piłki siatkowej. Testy odbyły się na hali sportowo-widowiskowej przy ZSP w Bystrzycy Kłodzkiej. W testach wzięło udział około 30 uczestników. Na samym początku młodzi sportowcy poszli się przebierać w strój sportowy, a rodzice wypełniali formularze o przyjęcie do szkoły oraz zgody na uczestnictwo w testach. Testy były podzielone na dwa etapy. Jednym z nich było stanowisko do egzaminu z cech motorycznych, drugim zależnie od tego, jaki kierunek wybrało dziecko. Kiedy wszyscy się przebrali, pan Daniel Kruk poprowadził rozgrzewkę, a następnie podzielił uczestników na grupy. Siatkarze poszli na swoje stanowisko pod opieką pana Piotra Wróbla,
a piłkarze nożni na swoje stanowisko, za które odpowiedzialny był wcześniej wspomniany pan Kruk. Każdy z nich zajmował się swoim sportem. W tym czasie dzieci alfabetycznie po sześć osób podchodziły do egzaminu z cech motorycznych, za który odpowiedzialna była pani Izabela Marcinów. Mieli tam do zaliczenia cztery próby sprawnościowe.. Zaczynali od biegu po kopercie na czas, poprzez rzut piłką lekarską, skok w dal z miejsca, do robienia brzuszków w czasie 30 sek. Zarówno chłopcy jak i dziewczyny, świetnie się dogadywali. Śmiech oraz zabawa połączona była z duchem sportowym. Po sprawdzeniu wszystkich uczestników, dzieci poszły się przebierać, a rodzice dostali informacje, kiedy i gdzie będzie można dowiedzieć się o wynikach.

Szymon Wachowiak, ZSO w Bystrzycy Kł.

MISTRZOSTWA POWIATU KŁODZKIEGO SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH W LEKKOATLETYCE

Dnia 12.05.2015 r. w Nowej Rudzie odbyły się zawody lekkoatletyczne.

Wyniki:

DZIEWCZĘTA:

Bieg na 100 m

VI miejsce- Mądrzańska Aleksandra

VIII miejsce- Kaliniak Anna

Bieg na 300 m

VIII miejsce – Patrycja Świerczek

XII miejsce-Kulawik Kornelia

Bieg na 600 m

X miejsce- Daszkiewicz Weronika

Bieg na 1000m

III miejsce – Kaplita Jowita

Skok w dal

III miejsce-Gąsior Marta

XI miejsce-Paluch Klaudia

Pchnięcie kulą

V miejsce-Horoszczak Magda

IX miejsce-Kopaczyńska Aleksandra

Sztafeta 4x100 m

III miejsce-A.Kaliniak,A.Mądrzańska,M.Gąsior,A.Kopaczyńska

Sztafeta szwedzka

IV miejsce- K.Paluch,K.Kulawik, W.Daszkiewicz, P.Świerczek

DZIEWCZĘTA ZESPOŁOWO ZAJĘŁY III MIEJSCE

 

CHŁOPCY

Bieg na 100 m

V miejsce – Kozieł Mateusz

VI miejsce- Kania Wiktor

XII miejsce – Surma Szymon

Bieg na 1000 m

I miejsce- Grzyb Mateusz

Bieg na 2000 m

II miejsce- Ryznar Patryk

Skok w dal

VIII miejsce – Ciamaga Michał

Pchnięcie kulą

XII miejsce- Łopuch Kornelia

XIV miejsce- Zaleski Mateusz

Udział w biegu na 300 m- Bartosik Norbert, Błasz Borys, w skoku w dal- Czerwiński Paweł

Sztafeta 4x100m

III miejsce- W.Kania,M.Kozieł,N.Bartosik, B.Błasz

Sztafeta szwedzka

VI miejsce-P.Czerwiński, M.Ciamaga, Sz.Surma. M.Zaleski

 

CHŁOPCY ZESPOŁOWO ZAJĘLI III MIEJSCE

SIATKÓWKA PLAŻOWA

W dniu 26.05.2015 odbyły się Powiatowe Zawody w Piłce Plażowej dziewcząt  (GIMNAZJUM)

 Reprezentacja naszej szkoły zajęła 2. miejsce tym samym uzyskując eliminacje do kolejnej rundy, która odbędzie się w Świdnicy.

Skład:

1. Marysia Szumigalska

2. Magdalena Horoszczak

 Opiekun/trener - Piotr Wróbel

20e4d45df5250c19c7497fa0599f5b0d.jpg 6677ee336f67e6dc79564ec82b87a9af.jpg

6bb86c910a5c971266818e1d6f623cd2.jpg 9b4c55f4fe0fea5dc55b06d850e8aaed.jpg

„Sam, czyli wychowanie do życia w rodzinie” - artykuł o spektaklu

      17 kwietnia 2015 r. wybraliśmy się wspólnie z klasą na wycieczkę do Teatru Lalek we Wrocławiu. Gdy zajęliśmy swoje miejsca, zapadła kompletna cisza. W tym momencie zgasło światło, a na scenę wyszedł główny bohater- Sam. Opowiedział nam swą historię. Jego rodzice, intelektualiści ciągle protestowali i nie mieli czasu dla swojego jedynego dziecka. Sam był wyśmiewany przez kolegów. Po pewnym czasie rodzice oświadczyli synowi, że biorą rozwód, pytali syna czy nie obwinia o to siebie. Sam niewzruszony odparł, że i tak cały czas nie ma ich w domu, więc obojętne mu jest, czy wezmą rozwód, czy nie. W dalszej części musicalu główny bohater poznaje pewną dziewczynę,
w której się zakochuje, jednak nie ma odwagi wyznać jej swojego uczucia. Pod koniec spektaklu matka chłopca poznaje byłego żołnierza z Kosowa, z którym później bierze ślub, natomiast ojciec zakochuje się w dziennikarce, która prowadzi program kulinarny. Sam nigdy nie zdobył się
na odwagę, aby wyznać miłość Wioli, jedyną miłością dziewczyny jest Bóg, przez co decyduje się wstąpić do zakonu.

     Według mnie gra aktorów była lepsza niż gra niejednego aktora grającego w filmach i serialach. Muzyka pomagała zrozumieć trudny temat musicalu. Spektakl był bardzo ciekawy.

 

Mateusz Parankiewicz

Kl. Ia G

 

Był to musical o temacie rodzinnym, głównymi bohaterami był Sam i jego rodzina. Problemem nie była jednak rodzina, ponieważ mieszkał w dość nietypowej a zarazem dziwnej rodzinie. Mając 13 lat zmagał się z problemami, jakie mają dorośli, starał się im pomóc a przy okazji sobie. Tematem był problem złej rodziny. Interesujące było to, że można było wczuć się w położenie Sama. Niektóre momenty były śmieszne, niektóre wzbudzały grozę a inne wywoływały smutek. Cały spektakl miał tło społeczne, a to wszystko odgrywało się w naszych czasach. Akcja skupiała się na postaci Sama. Bardzo ciekawa była rola aktorów drugoplanowych, a najbardziej chomików, które były halucynacjami chłopca i jego pierwszymi przyjaciółmi. O kostiumach nic szczególnego nie napiszę, ponieważ mieli typowe ubrania, chociaż włosy nauczycielki wyglądały tak, jakby siedział w nich szop. Za to muzyka dodawała uroku całemu przedstawieniu. Uważam, że to bardzo dobry spektakl, zwłaszcza dla młodzieży. Polecam zwłaszcza osobom, które chcą się pośmiać albo zobaczyć, że u nich wcale nie jest żle.

 

Jonatan Jabłoński
Kl. Ia G

Our website is protected by DMC Firewall!