Za ojczyznę niepodległą

08.11.2018 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbył się spektakl w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przedstawiony przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, przybliżający nam drogi Polski i Polaków do niepodległości.

Sala widowiskowa rozbrzmiała dźwiękami wzruszających pieśni patriotycznych, które determinowały Polaków do walki o wolność. Uczniowie przedstawili wiele tekstów odnoszących się do niepodległości. Mogliśmy poznać uczucia ludzi, którzy oddali życie za ojczyznę. Pieśni te zna każdy, tak samo jak teksty utworów literackich. Mimo tego iż 11 listopada jest w ciągu roku tylko raz, pamięć o tych, co zginęli towarzyszy nam na co dzień. Pamięć o nich pielęgnujemy  poprzez dbanie o język, podtrzymywanie  kultury i tradycji zapoczątkowanej przez naszych przodków. Treści patriotyczne są obecne w naszym życiu każdego dnia.

Na koniec  przedstawienia dyrektor ZSO, Paweł Popiel zwrócił uwagę na to, iż nasze Liceum Ogólnokształcące nosi imię Powstańców Śląskich oraz na ich zwycięskie powstanie
w 1921 r. Przypomniał słowa  Danuty Siedzikówny ”Inki”:
”Powiedzcie babci, że zachowałam się jak trzeba”.
Rozwijając  myśl  dodał,  jak wielki wpływ, my młodzi mamy na podtrzymanie tradycji, języka
i kultury Polski.

Klaudia Dutka

 

Pamiętamy i nie zapomnimy

08.11.2018 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrzycy Kł. odbył się spektakl celebrujący 100- lecie odzyskania Niepodległości  przez Polskę . Widowisko przygotowali  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1.

Uczniowie cytowali wielkich i patriotycznych ludzi. Śpiewali pięknie w chórzepolska najsłynniejsze utwory patriotyczne. Opowiadano nam historię walki Polaków o wolność,
gdy  nie istniała na mapach EuropyN naród trwał, wrócił i istnieje do dziś.
Spektakl przygotowali nauczyciele: p. Violetta Dudarz, p. Emilia Idzi-Ważgint i p. Norbert Ryznar.

Przedstawienie rozpoczął pan Ryznar, pięknie opowiadając historię naszego narodu. Słuchaliśmy recytacji znanych wierszy, których motywem przewodnim były wartości:. „Bóg, Honor  i Ojczyzna”. W czasie spektaklu chór młodszych uczniów śpiewał wszystkich nam dobrze znane pieśni patriotyczne. Przedstawienie zakończył dyrektor szkoły, Paweł Popiel słowami Danuty Siedzikówny  „Inki”- „Powiedzcie babci, że zachowałam się jak trzeba”.

Każdy obecny na sali miał przypięty kotylion. Wszyscy widzowie byli wzruszeni.

Oliver Campagna

db14468aada53ac25722073a5acef200.jpg 86ee97b1b851342dd567c746e2470211.jpg e2785e01231453f961fd19abbb4cfb63.jpg 47506a8e6372290f735f8cd6d4e116ce.jpg 4f325b78ef39e50d59d93c2016a7ff08.jpg 4aee8d60c32f58c4ec9e8d337286ec95.jpg 82332a877344885f1d18744ee368e3dc.jpg 38986cbb6ded2933c63bc34a35d6ff59.jpg

Wsparcie dla dzieci romskich

Uczniowie romscy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej oraz dzieci romskie z Przedszkola nr 2 w Bystrzycy Kłodzkiej są uczestnikami programu na rzecz społeczności romskiej . Obecnie występuje on pod nazwą „Program integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020

Zadanie realizowane w ramach tego projektu pt.”Wyprawka szkolna” dotyczy zaopatrzenia dzieci w podręczniki i przybory szkolne. W ramach tego zadania dzieci zostaną ubezpieczone. 

Przedsięwzięcie realizowane jest przez pedagogów szkolnych oraz asystentkę edukacji uczniów  romskich.

Strzał w dziesiątkę

26 października mieliśmy przyjemność poprowadzić spotkanie z olimpijką, panią Renatą Mauer - Różańską. Spotkanie to rozpoczęło się na trzeciej godzinie lekcyjnej. Zaczęliśmy od powitania wszystkich naszych gości: pani Renaty Mauer - Różańskiej, pana Unkasa Gałka - prezesa klubu strzeleckiego Barys, pana Janusza Świstaka - członka tego klubu oraz byłego nauczyciela przysposobienia obronnego w szkole pani Mauer - Różańskiej. Przybyła także wiceburmistrz Bystrzycy Kłodzkiej - pani Beata Hucaluk - Szpanier.

Po krótkiej przemowie pana dyrektora naszej szkoły, nasz specjalny gość zaczął opowiadać
o swoich strzeleckich dokonaniach.

Pani Mauer - Różańska zaczęła od samego początku, czyli jak „poznała się” ze strzelectwem. Oczywiście oprócz lekcji przysposobienia obronnego zaczęła chodzić na kółko strzeleckie.
Stało się to drogą całkowitego przypadku. Po swoich pierwszych oddanych strzałach inni koledzy
z kółka (i sam nauczyciel) nie mogli uwierzyć, jak celne to były strzały. Te zajęcia z pewnością musiały nauczyć ją wiele cierpliwości.

Oczywiście, zdarzały się momenty, kiedy los nie był przyjazny. Pani Renata Mauer – Różańska miała jeden  wypadek drogowy, na skutek którego musiała poddać się półrocznej rehabilitacji.
Lecz nie oznaczał on spadku formy naszej mistrzyni, przeciwnie – dało to motywację do działania
i pozwoliło wrócić na strzelnicę. Podczas swojej kariery zawodowej Pani Mauer-Różańska poradziła sobie z wychowaniem córki. W okresie macierzyństwa każdą wolną chwilę poświęcała treningom i przygotowaniom do zbliżających się igrzysk.

Nasz gość, prócz srebrnych i złotych medali na Mistrzostwach Świata w Moskwie, Mediolanie
i Barcelonie w strzelaniu z karabinu pneumatycznego, może się pochwalić dorobkiem olimpijskim. W 1996 roku w Atlancie zdobyła złoto w konkurencji karabin pneumatyczny i brąz w konkurencji karabin 3 postawy, a 4 lata później, w Sydney kolejne złoto, tym razem w konkurencji karabin
3 postawy.

Historia Pani Renaty Mauer – Różańskiej, którą nam osobiście opowiedziała, na pewno powinna nam dać dużo do myślenia. Jest to doskonały przykład tego, że jeśli systematycznie i dokładnie będziemy dążyć do celu, nawet gdy na naszej drodze życia napotkamy pewne przeszkody, to osiągniemy sukces. Wystarczy tylko wiara w samych siebie i motywacja.

  

 Paulina Stańczyk i Hubert Hajduk

DMC Firewall is a Joomla Security extension!