Relacja z Międzyszkolnego Mikołajkowego Konkursu Matematycznego

13c4e2107105068660ace996dd74e70a.JPG6974148171781e6f7d0508d5738ccb37.JPGe7b6f20205030bc2726c2048d2bfde96.JPG8797ce0d1f997f65ab0d620f26e2ef06.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

Mamy już za sobą XIX edycję Międzyszkolnego Mikołajkowego Konkursu Matematycznego
dla trzecich klas gimnazjum i ósmych klas szkoły podstawowej.
Organizatorem był Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej, szczególnie nauczycielki matematyki - Sylwia Pierzchała – Ryznar i Magdalena Karpowicz.

            Na temat trudności zadań w zeszłorocznej edycji zdania są podzielone. Mówiono, że pomimo wszelkich przygotowań uczniów zadania okazały się trudne — na tyle, że nie udało się zdobyć miejsca na podium, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Uczniowie relacjonowali, że nauczyli się wiele z dziedziny geometrii i arytmetyki oraz nieszablonowego myślenia, ponieważ zdarzają się podchwytliwe pytania konkursowe. Tak stwierdził nawet zeszłoroczny zwycięzca z klas trzecich gimnazjum (dziś już uczeń naszego liceum) — mówił, że same zadania nie były trudne, ale trzeba było zastanowić się nad ich treścią.

            Jak wyglądały cele uczniów w tym roku?  Na pytanie — Dlaczego wziąłeś udział w tym konkursie?- uczeń ze Stronia Śląskiego odpowiedział prosto — Chcę reprezentować swoją szkołę oraz chciałbym, aby dzięki mnie zyskała kolejnie osiągnięcia. Nie tylko szkoła, także miasto.
Chcieliśmy zapytać  o podejście do konkursu oraz towarzyszące im emocje.
-Uczyłem się do konkursu tydzień, ale mimo to, nie czułem presji przed rozpoczęciem. Mam dystans — powiedział uczeń z Gimnazjum nr 2 w Wilkanowie.
-Dobrze napisałem egzamin, lubię matematykę, dlatego mogłem tu przyjechać. Jak każdy tutaj, chciałbym wygrać, na razie nie chcę gdybać, więc na tę chwilę powiem, że dzięki temu konkursowi podniosę swoje oceny z matematyki — tak odpowiadał na nasze pytania uczeń Samorządowej Szkoły Podstawowej w Międzylesiu, jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu.

            Zapytaliśmy także uczestników o  wrażenia dotyczące naszej szkoły. Nasi goście stawiali przede wszystkim na nastrój panujący w niej — „atmosfera jest tu wyjątkowa” — powiedział uczeń
z Międzylesia. Chwalono też nasz budynek „bardzo fajny, duży budynek” — to słowa ucznia
ze Stronia Śląskiego.

            Z pewnością można powiedzieć, że XIX edycja Międzyszkolnego Mikołajkowego Konkursu Matematycznego jest udana.  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, laureatom i wyróżnionym.

 

Hubert Hajduk i Paulina Stańczyk

 

WIZYTA GIMNAZJALISTÓW W MONDI BZWP. S.P. z o.o.

W ramach zajęć z doradztwa zawodowego zorganizowane zostało kolejne wyjście klas: 3c gimnazjum oraz 3e gimnazjum. Organizacją spotkania zajęli się dyrektor ZSO- pan Paweł Popiel, Magdalena Dereń  oraz pani Natalia Kostecka-reprezentująca firmę MONDI.

Dnia 27 listopada 2018 roku, klasy 3c i 3e gimnazjum, pod opieką pani Marty Ankowskiej oraz pana Jarosława Kaszyńskiego mogły zapoznać się ze specyfiką kolejnego zakładu pracy działającego na terenie Bystrzycy Kłodzkiej.  Fabryka ta zajmuje się tekturą falistą oraz wyrobem opakowań różnej wielkości

Informacje wstępne dotyczące poruszania się po terenie zakładu pracy przekazała grupie pani Agnieszka Grabny i zaprosiła uczniów do sali konferencyjnej. Młodzież spotkała się z dyrektorem zarządzającym- panem Sebastianem Markiewiczem, dyrektorem operacyjnym- panem Arturem Kościołowskim, panią Natalią Kostecką oraz  specjalistą ds. bhp i ochrony środowiska-panią Hanną Kucharek.

 Przedstawiono  prezentację na temat pracy w zakładzie, wykonywanych zawodów oraz bezpiecznego porusznia się po hali fabrycznej. Następnie uczniowie zostali podzieleni na cztery dziesięcioosobowe grupy. Dostali kamizelki odblaskowe i przeszli wyznaczoną drogą, którą mogą poruszać się goście. W  fabryce  zobaczyli ogromne maszyny zajmujące się produkcją tektury oraz biuro, w którym są projektowane obrazki znajdujące się na opakowaniach. Po zwiedzeniu zakładu uczniów zaprowadzono ponownie do sali konferencyjnej, w której zostali poczęstowani napojami oraz owocami. Wszyscy uczestnicy zajęć zawodoznawczych podziękowali osobom, które przedstawiły organizację pracy w MONDI.

            Wizyta w fabryce była bardzo ciekawa. Uczniowie dowiedzieli się wiele na temat podstaw, których wymaga się od pracowników zakładu oraz tego,  jakie należy  mieć nastawienie do pracy, którą się wykonuje. Młodzież dowiedziała się też, że w zakładzie istnieje możliwość pracy sezonowej w czasie wolnym od nauki.

 Wyjścia zawodoznawcze są związane z projektem unijnym, w którym bierze udział nasza szkoła. Projekt „Od pierwszoklasisty do licealisty” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

                                                                                                                                                                                            Oliwia Maćkiewicz

dda5afa72ab4937e54631d937e2a1942.jpg 8dc0b221e095e5303cf64aa3d69be44f.jpg

8b421bba433edd87886055bc126cfcea.jpg dfca08b34b09abed8a2074ff669a4914.jpg

SPOTKANIE W SZKOLE Z PRZEDSTAWICIELAMI SANTANDER BANK POLSKA S.A.

W ramach zajęć z doradztwa zawodowego, w czasie trwania Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości,  zorganizowane zostało kolejne spotkanie z przesiębiorcami. Organizacją spotkania zajęli się wicedyrektor ZSO- pani Beata Kobryń, Magdalena Dereń, Luiza Brzezicka    oraz pan Roman Witwicki –reprezentujący SANTANDER BANK POLSKA S.A.

Dnia 16.11.2018r. w auli ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej klasy gimnazjalne, a następnie VII i VIII SP nr 1 spotkały się z przedstawicielkami  SANTANDER BANK POLSKA S.A. paniami Małgorzatą Wilczyńską i Kariną Ciepko. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli gimnazjaliści wraz z panią Magdaleną Dereń. Natomiast podczas drugiego okazję do zadawania pytań mieli uczniowie szkoły podstawowej wraz z panią Luizą Brzezicką.

Spotkanie miało dwa cele- przedstawienie pracy banku, możliwość zatrudnienia w tym sektorze, wymagania stawiane pracownikom oraz bezpieczne korzystanie z usług bankowych.

Panie pokrótce omówiły specyfikę pracy banku, następnie przedstawiły prezentację dotyczącą bezpiecznego korzystania ze stron banku, kont, kart czy usług w telefonach. Okazało się, że młodzież z chęcią odpowaiadała na pytania, zmotywowana nagrodami- Santander ufundował piłki do futbolu dla osób, które miały najwięcej właściwych odpowiedzi.

Zajęcia zawodoznawcze są związane z projektem unijnym, w którym bierze udział nasza szkoła. Projekt „Od pierwszoklasisty do licealisty” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

3009c7a6db8129e9633da2017b22e5cf.jpg 41c5cee1146f4bbc24435ba4ddca99ba.jpg

6843de6f4f2cc13e62be69bf08d10f66.jpg 72a44b2119285a9d96685caab7e26710.jpg

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd