Ptaki-poznaję-pomagam

flmslogo.png

18-23.10.2017 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej odbył się wykład leśniczego, Rafała Cebuli pt. Ptaki zamieszkujące nasze tereny oraz wyjścia w teren
i ogniska. Zajęcia prowadzone były w ramach projektu Ptaki-poznaję-pomagam, realizowanego ze środków finansowych Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika.

Klasy VII Szkoły Podstawowej Nr1 udały się wraz z opiekunami na ogniska integracyjne, których celem była obserwacja ptaków w naturalnym środowisku oraz dostrzeganie zagrożeń ich populacji wynikających z działalności człowieka. Uczniowie mieli ze sobą lornetki, atlasy i leksykony przyrodnicze. Przed wyprawą zostali poinstruowani, jaki jest cel wycieczki i jakie zadania stoją przed nimi w ramach projektu. Ponadto młodzi miłośnicy przyrody, po powrocie do szkoły, pracowali nad sprawozdaniami z wyprawy.
W swoim sprawozdaniu Konstancja Kuczer, uczennica napisała:
17 października br. klasa VII „a” udała się na ognisko klasowe do gospodarstwa rolnego przy ulicy Zielnej w Bystrzycy Kłodzkiej. O godzinie 9.50 wyszliśmy ze szkoły. Po drodze zauważyliśmy stado ptaków siedzących na linii wysokiego napięcia. Wyglądały jak czarne punkty zawieszone w przestrzeni.

Kiedy doszliśmy na miejsce, wszystko było przygotowane, to znaczy ognisko i kije. Zaczęliśmy smażyć kiełbaski i konsumować je. Wtem zobaczyliśmy przelatującą między drzewami czaplę. Wyglądała pięknie. Wszyscy natychmiast chwycili swoje telefony, by zrobić jej zdjęcie. Nikomu nie udało się uchwycić tego ptaka w locie. Zdjęcia były albo zamazane, albo ptak przypominał na nich latający stolik. Później poszliśmy nad staw, który znajdował się w lasku. Pośrodku stawu pływały dwa dostojne łabędzie. Wyglądały tak uroczo, że nie można było od nich oderwać wzroku.

W końcu trzeba było wracać na miejsce zbiórki. Wracając, zauważyliśmy skaczące siwe, bardzo płochliwe wróbelki, które na nasz widok zerwały się i odfrunęły. Dostrzegliśmy też w oddali daniele i sarny. Wszyscy byliśmy zaaferowani i zaskoczeni ich widokiem. Nie sądziliśmy, że tak niedaleko
od miasta można podziwiać dziko żyjące zwierzęta.

Przed powrotem do szkoły rozegraliśmy mecz piłki nożnej. Zachowywaliśmy się jednak zbyt głośno, gdyż zwierzęta uciekły do lasu a ptaki odleciały w zaciszne dla siebie miejsca.

Tych zacisznych miejsc jest coraz mniej, stąd też zagrożenia zmniejszającej się populacji wielu ptaków. Ich liczebność z każdym rokiem się zmniejsza. Bociany swoje gniazda budują na wysokich drzewach, dachach, kominach, czy słupach wysokiego napięcia. Drzewa są jednak bezmyślnie przez ludzi wycinane a kominy rozbierane. Czasami też nad naszym krajem przechodzą silne wiatry, które niszczą gniazda. Ptaki szukają schronienia w innych miejscach pod warunkiem, że znajdą tam pod dostatkiem pożywienia.

Należy dbać o środowisko, aby następne pokolenia mogły podziwiać faunę i florę naszego kraju. Uważam, że nasza wycieczka była bardzo udana. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Przekonaliśmy się, że dookoła nas żyją inni mieszkańcy naszej planety, o których musimy dbać, bo bez nich świat byłby uboższy.

bd4dea2572ac4e2c0bf6adac84acf6c4.jpg

 

Violetta Dudarz, Szkoła Podstawowa nr 1 w ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej

Our website is protected by DMC Firewall!