Za ojczyznę niepodległą

08.11.2018 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbył się spektakl w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przedstawiony przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, przybliżający nam drogi Polski i Polaków do niepodległości.

Sala widowiskowa rozbrzmiała dźwiękami wzruszających pieśni patriotycznych, które determinowały Polaków do walki o wolność. Uczniowie przedstawili wiele tekstów odnoszących się do niepodległości. Mogliśmy poznać uczucia ludzi, którzy oddali życie za ojczyznę. Pieśni te zna każdy, tak samo jak teksty utworów literackich. Mimo tego iż 11 listopada jest w ciągu roku tylko raz, pamięć o tych, co zginęli towarzyszy nam na co dzień. Pamięć o nich pielęgnujemy  poprzez dbanie o język, podtrzymywanie  kultury i tradycji zapoczątkowanej przez naszych przodków. Treści patriotyczne są obecne w naszym życiu każdego dnia.

Na koniec  przedstawienia dyrektor ZSO, Paweł Popiel zwrócił uwagę na to, iż nasze Liceum Ogólnokształcące nosi imię Powstańców Śląskich oraz na ich zwycięskie powstanie
w 1921 r. Przypomniał słowa  Danuty Siedzikówny ”Inki”:
”Powiedzcie babci, że zachowałam się jak trzeba”.
Rozwijając  myśl  dodał,  jak wielki wpływ, my młodzi mamy na podtrzymanie tradycji, języka
i kultury Polski.

Klaudia Dutka

 
DMC Firewall is a Joomla Security extension!