PAMIĘCI SYBIRAKÓW

Dnia 13 września  uczniowie z klasy 3b pod opieką wychowawczyni p. Magdaleny Dereń oraz p. Iwony Sulikowskiej, wzięli  udział  w porządkowaniu pomników upamiętniających Sybiraków. 17 września przypada Dzień Sybiraka, w rocznicę napaści rosyjskiej na Polskę. To okazja do wspólnych rozmów, przypomnienia losów zesłańców zwłaszcza młodszym pokoleniom...

Niewielu uczniów pamięta, że za zsyłkami kryje się tragiczna historia  Polaków,  którzy od roku 1940, oraz w późniejszych latach, zostali deportowani na Syberię. Działania te  były prowadzone w ramach depolonizacji Kresów Wschodnich. Ludzie wywożeni byli w bydlęcych wagonach, w strasznych warunkach. Wielu nie przeżyło pracy ponad siły, rozłąki z bliskimi, straszliwych mrozów. Najsilniejsi przetrwali. A może najbardziej kochani i chronieni?  Wielu z żyjących dziś Sybiraków było wtedy dziećmi. Oni nie uczyli się, nie mieli tak naprawdę dzieciństwa, musieli pracować.

Praca ponad siły, bezimienne groby bliskich, głód i chłód. To wszystko sprawiło, że w tych strasznych czasach odnaleźli w sobie wolę walki i przetrwali na przekór historii.  Warto upamiętniać tak odważnych ludzi i starać się, aby już nigdy nie powróciła groza tamtych dni.

 

Julia Rycyk

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd