WIZYTA GIMNAZJALISTÓW W MONDI BZWP. S.P. z o.o.

W ramach zajęć z doradztwa zawodowego zorganizowane zostało kolejne wyjście klas: 3c gimnazjum oraz 3e gimnazjum. Organizacją spotkania zajęli się dyrektor ZSO- pan Paweł Popiel, Magdalena Dereń  oraz pani Natalia Kostecka-reprezentująca firmę MONDI.

Dnia 27 listopada 2018 roku, klasy 3c i 3e gimnazjum, pod opieką pani Marty Ankowskiej oraz pana Jarosława Kaszyńskiego mogły zapoznać się ze specyfiką kolejnego zakładu pracy działającego na terenie Bystrzycy Kłodzkiej.  Fabryka ta zajmuje się tekturą falistą oraz wyrobem opakowań różnej wielkości

Informacje wstępne dotyczące poruszania się po terenie zakładu pracy przekazała grupie pani Agnieszka Grabny i zaprosiła uczniów do sali konferencyjnej. Młodzież spotkała się z dyrektorem zarządzającym- panem Sebastianem Markiewiczem, dyrektorem operacyjnym- panem Arturem Kościołowskim, panią Natalią Kostecką oraz  specjalistą ds. bhp i ochrony środowiska-panią Hanną Kucharek.

 Przedstawiono  prezentację na temat pracy w zakładzie, wykonywanych zawodów oraz bezpiecznego porusznia się po hali fabrycznej. Następnie uczniowie zostali podzieleni na cztery dziesięcioosobowe grupy. Dostali kamizelki odblaskowe i przeszli wyznaczoną drogą, którą mogą poruszać się goście. W  fabryce  zobaczyli ogromne maszyny zajmujące się produkcją tektury oraz biuro, w którym są projektowane obrazki znajdujące się na opakowaniach. Po zwiedzeniu zakładu uczniów zaprowadzono ponownie do sali konferencyjnej, w której zostali poczęstowani napojami oraz owocami. Wszyscy uczestnicy zajęć zawodoznawczych podziękowali osobom, które przedstawiły organizację pracy w MONDI.

            Wizyta w fabryce była bardzo ciekawa. Uczniowie dowiedzieli się wiele na temat podstaw, których wymaga się od pracowników zakładu oraz tego,  jakie należy  mieć nastawienie do pracy, którą się wykonuje. Młodzież dowiedziała się też, że w zakładzie istnieje możliwość pracy sezonowej w czasie wolnym od nauki.

 Wyjścia zawodoznawcze są związane z projektem unijnym, w którym bierze udział nasza szkoła. Projekt „Od pierwszoklasisty do licealisty” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

                                                                                                                                                                                            Oliwia Maćkiewicz

SPOTKANIE W SZKOLE Z PRZEDSTAWICIELAMI SANTANDER BANK POLSKA S.A.

W ramach zajęć z doradztwa zawodowego, w czasie trwania Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości,  zorganizowane zostało kolejne spotkanie z przesiębiorcami. Organizacją spotkania zajęli się wicedyrektor ZSO- pani Beata Kobryń, Magdalena Dereń, Luiza Brzezicka    oraz pan Roman Witwicki –reprezentujący SANTANDER BANK POLSKA S.A.

Dnia 16.11.2018r. w auli ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej klasy gimnazjalne, a następnie VII i VIII SP nr 1 spotkały się z przedstawicielkami  SANTANDER BANK POLSKA S.A. paniami Małgorzatą Wilczyńską i Kariną Ciepko. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli gimnazjaliści wraz z panią Magdaleną Dereń. Natomiast podczas drugiego okazję do zadawania pytań mieli uczniowie szkoły podstawowej wraz z panią Luizą Brzezicką.

Spotkanie miało dwa cele- przedstawienie pracy banku, możliwość zatrudnienia w tym sektorze, wymagania stawiane pracownikom oraz bezpieczne korzystanie z usług bankowych.

Panie pokrótce omówiły specyfikę pracy banku, następnie przedstawiły prezentację dotyczącą bezpiecznego korzystania ze stron banku, kont, kart czy usług w telefonach. Okazało się, że młodzież z chęcią odpowaiadała na pytania, zmotywowana nagrodami- Santander ufundował piłki do futbolu dla osób, które miały najwięcej właściwych odpowiedzi.

Zajęcia zawodoznawcze są związane z projektem unijnym, w którym bierze udział nasza szkoła. Projekt „Od pierwszoklasisty do licealisty” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

WIZYTA W FIRMIE SIERPIŃSKI AUTO-SERWIS

W dniu 15.11.2018., w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, klasa 7b oraz grupy projektowe z klasy 3c gimnazjum brały udział w zajęciach zawodoznawczych pod opieką pani  Magdaleny Dereń. Tym razem odwiedziliśmy warsztat mechaniczny SIERPIŃSKI AUTO-SERWIS.  Osobą, która przedstawiła nam funkcjonowanie firmy, był  właściciel- pan Wojciech Sierpiński.

Uczniowie mogli zobaczyć naprawę samochodu oraz wymianę opon letnich na zimowe. Pan Wojciech Sierpiński zwrócił uwagę na to, że trzeba nieustannie się uczyć i dokształcać. Rozwój techniki jest bardzo szybki. W tej chwili naprawia się w warsztacie coraz więcej aut nowej generacji, które wymagają znajomości różnych oprogramowań. Zanim mechanik przystąpi do pracy, musi zdiagnozować awarię. Podkreślił, że wielu osobom ten zawód wydaje się atrakcyjny, jednak niewielu w nim pracuje po ukończeniu szkoły. Często w trakcie praktyk pan Wojciech zauważa, że młodzi ludzie zaczynają się zniechęcać- gaśnie w nich entuzjazm. Dlatego dobrze byłoby zobaczyc praktycznie, czy ten zawód będzie nam odpowiadać.  Praca w warsztacie polega nie tylko na naprawie aut, należy wybiegać naprzeciw oczekiwaniom klientów. Dlatego pan Sierpiński rozszerzył swą działalność o wymianę, naprawę, wyważanie opon. To dodatkowe umiejętności, które opanowują praktykanci w tym zakładzie. Mechanik podkreślił też, jak istotne są rozmowy z klientami i relacje międzyludzkie. To dobra opinia o zakładzie w lokalnym środowisku często decyduje czy ma się klientów, czy nie.

Wyjścia zawodoznawcze są związane z projektem unijnym, w którym bierze udział nasza szkoła. Projekt „Od pierwszoklasisty do licealisty” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

WIZYTA GIMNAZJALISTÓW W BYSTRZYCKIM CENTRUM ZDROWIA

W dniach 15 i 16 listopada klasy: 3d gimnazjum wraz z panią Magdaleną Dereń oraz  3e gimnazjum wraz z wychowawczynią panią Ewą Rojek, były na kolejnych zajęciach zawodoznawczych w Bystrzyckim Centrum Zdrowia w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Obydwie klasy miały okazję zobaczyć warunki panujące w szpitalu oraz porozmawiać z  ludźmi wykonującymi zawody medyczne m.in. z pielęgniarkami, opiekunami medycznymi, fizjoterapeutami, fizykoterapeutami, masażystami, rehabilitantami, którzy pracują na  Oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej oraz Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym w bystrzyckim szpitalu.

Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda praca na oddziałach, jakie kwalifikacje są potrzebne, aby zostać pracownikami szpitala. Odwiedzili też pomieszczeniach, w których starsze osoby są poddawane rehabilitacji i ćwiczeniom usprawniającym. Szczególnie dziękujemy Paniom Leokadii Piaseckiej i Grażynie Górze, które były naszymi przewodniczkami po oddziałach.

            Wyjścia zawodoznawcze są związane z projektem unijnym, w którym bierze udział nasza szkoła. Projekt „Od pierwszoklasisty do licealisty” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Emilia Kruk

Amelia Łopuch

WIZYTA GIMNAZJALISTÓW W FIRMIE TOMALA SPÓŁKA JAWNA

W dniu 14.11.2018., w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, klasy 3b i 3e gimnazjum brały udział w zajęciach zawodoznawczych pod opieką pań:  Magdaleny Dereń i Ewy Rojek. Zajęcia odbyły się w firmie Tomala Spółka Jawna.  Osobą, która przedstawiła nam funkcjonowanie firmy, był  właściciel- pan Stefan Tomala.

Obie klasy zostały oprowadzone po biurze, hurtowni i stacji paliw. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak działa firma oraz jakich ludzi chętnie zatrudniają pracodawcy (uwzględniając cechy, które pracodawca ceni u pracownika). Pan Tomala podkreślał, że w pracy ważne jest zaangażowanie.  Poznaliśmy środowisko pracy i wymagania stawiane wobec osób pracujacych na stanowiskach: handlowca, magazyniera, sprzedawcy. Podkreślona została rola księgowych w firmie. Każdy człowiek jest istotny w dobrze zarządzanej firmie- począwszy od  kierowcy dostarczającego zamówienia, a skończywszy na właścicielu- każdy ma odmienne zadania. Pan Tomala przedstawił też lokalny rynek pracy i zapotrzebowanie na konkretne usługi.

Uważam, że dzięki takim zajęciom młodym ludziom łatwiej jest wybrać zawód, który zadecyduje o ich przyszłości.

Wyjścia zawodoznawcze są związane z projektem unijnym, w którym bierze udział nasza szkoła. Projekt „Od pierwszoklasisty do licealisty” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Maja Tomala

WIZYTA GIMNAZJALISTÓW NA STACJI DIAGNOSTYCZNEJ

Klasa  3 b gimnazjum, pod opieką pana Piotra Wróbla oraz pani Magdaleny Gacek, w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości udała się na zajęcia zawodoznawcze do Stacji Diagnostycznej pana Bolesława Mozolewskiego. To kolejna lekcja ukazująca lokalny rynek pracy. Wyjścia zawodoznawcze są związane z projektem unijnym, w którym bierze udział nasza szkoła. Projekt „Od pierwszoklasisty do licealisty” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pan Bolesław Mozolewski nie tylko opowiedział o tym, w jaki sposób działa firma, ale w sposób praktyczny pokazał, jak ważne jest prawidłowe przygotowanie samochodów do eksploatacji na drodze. Stacja diagnostyczna sprawdza auto bardzo dokładnie, zanim dopuści je do ruchu. Istotne jest sprawdzanie świateł, bieżności, hamulców, amortyzatorów a nawet ciśnienia powietrza w kołach. Mogliśmy zobaczyć, jak działa podnośnik hydrauliczny. Weszliśmy  do kanału w celu obejrzenia podwozia samochodu, sprawdzenia czy nie ma wycieków olejów, czy płynów z silnika. Pan Bolesław zwrócił też uwagę na sprawdzane  dane z dowodów rejestracyjnych oraz ich weryfikację.

Zainteresowała nas praca diagnosty oraz mechanika. Takie lekcje uczą poszanowania pracy oraz ludzi, którzy ją wykonują. Sprawią też, że będziemy lepiej przygotowani do wyboru przyszłego zawodu.

Weronika Makarewicz

Our website is protected by DMC Firewall!