Delegacje Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego z Kłodzka oraz naszej szkoły na uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau

Już cztery dni przed międzynarodowymi obchodami, 29 kwietnia, czyli w prawdziwym dniu wyzwolenia obozu, na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Dachau odbywały się centralne obchody, zorganizowane przez Konferencję Biskupów Polskich.

Obecnych było 40 polskich biskupów, w tym nasz świdnicki biskup Ignacy Dec, oraz 700 polskich duchownych, którzy w tym miejscu wspominali ponad 800 polskich duchownych zamordowanych w obozie koncentracyjnym Dachau. Mszę Świętą koncelebrowaną odprawiono w trzech językach (polskim/niemieckim/łacińskim) pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z Poznania oraz przewodniczącego Niemieckiej Konferencji Biskupów, Kardynała Reinharda Marxa, który wygłosił kazanie.

Zaproszone były także delegacje NTSK w Kłodzku oraz z naszej szkoły, które razem z polskimi duchownymi oraz innymi uczestnikami z Polski wspominały ofiary nazistowskiego terroru w obozie Dachau, do których także należał błogosławiony Gerhard Hirschfelder. On razem z polskimi duchownymi był więźniem tego obozu i stracił tam życie w 1942 roku. Od swojej beatyfikacji w 2010 roku jest czczony przez niemieckich, polskich i czeskich mieszkańców Ziemi Kłodzkiej jako „budowniczy mostów“ między narodami ze względu na swoje odważne zaangażowanie w walce za wiarę, nadzieję i pojednanie.

W swoim kazaniu w Kaplicy Śmiertelnego Lęku Chrystusa na terenie byłego obozu Kardynał Marx powiedział, że jest pełny „głębokiej wdzięczności”, że tak wielu biskupów i księży z Polski znalazło się na tej uroczystości. Dachau jest dla Niemców i dla Polaków „miejscem niepokojącej pamięci i przebaczenia“, ponieważ na tym miejscu zamordowano tylu księży ilu prawdopodobnie w żadnym innym miejscu na świecie. Według Marxa Dachau jest „esencją („koncentratem”) reżimu pogardzającego, znęcającego się i mordującego ludzi”. Jednak nawet na tym „miejscu okrucieństwa i nikczemności“ nie zdołano zniszczyć wiary.

W związku z tym Kardynał Marx przypomniał o tym, że polscy i niemieccy biskupi już w roku 1965 zrobili pierwszy krok w kierunku pojednania wygłaszając pamiętne zdanie „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie“. Zdarzenie to doprowadziło do obecnej sytuacji, kiedy Polacy i Niemcy są tak blisko siebie jak nigdy dotąd w historii.

Po Mszy Św. przeczytano nazwiska ponad 50 więźniów beatyfikowanych przez kościół katolicki, wśród nich 46 polskich księży oraz kłodzkiego kapłana Gerharda Hirschfeldera. Kardynał Marx i Arcybiskup Gądecki złożyli wieńce przy tablicy znajdującej się na zewnętrznej ścianie Kaplicy Śmiertelnego Lęku Chrystusa, upamiętniającej polskie ofiary.

Obóz koncentracyjny Dachau ma szczególne znaczenie w pamięci Polaków, a zwłaszcza dla katolickiego kościoła. Największą grupą wśród więźniów obozu w Dachau stanowili Polacy w liczbie 40.000. 8.332 z nich zostało zamordowanych. Kiedy SS od 1940 roku uczynili Dachu głównym obozem dla katolickich, ewangelickich i prawosławnych księży z całej Europy, wtrącili do obozu 1.780 polskich duchownych. Prawie połowa z nich straciła życie przez pseudomedyczne eksperymenty, głód, choroby albo na inne sposoby. Na przekład ponad 300 polskich księży z Dachau przewieziono do Austrii i zagazowano.

Heinz-Peter Keuten (nauczyciel j. niemieckiego, ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej)

OBEJRZYJ ZDJĘCIA

SUKCES NASZEJ UCZENNICY

Uczennica naszego Gimnazjum Edyta Sołoducha z klasy II b w konkursie fizycznym ''Poszukiwanie talentów'' otrzymała  odznakę ''Złoty Kwant''. Nad merytorycznym przygotowaniem uczennicy do konkursu czuwała pani Krzysztofa Olejnik-Boczoń.

GRATULUJEMY!!

SUKCES NASZEJ UCZENNICY

Natalia Sałdacz, uczennica klasy 3a naszego Gimnazjum została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu na Felieton. Znalazła się w gronie 14 wyróżnionych spośród 109.

Gratulujemy!

a60b882adb80a4894920860129b87478.jpg 537bfbe73f4875826a317915d548d371.jpg

Our website is protected by DMC Firewall!