WIZYTA GIMNAZJALISTÓW NA STACJI DIAGNOSTYCZNEJ

Klasa  3 b gimnazjum, pod opieką pana Piotra Wróbla oraz pani Magdaleny Gacek, w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości udała się na zajęcia zawodoznawcze do Stacji Diagnostycznej pana Bolesława Mozolewskiego. To kolejna lekcja ukazująca lokalny rynek pracy. Wyjścia zawodoznawcze są związane z projektem unijnym, w którym bierze udział nasza szkoła. Projekt „Od pierwszoklasisty do licealisty” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pan Bolesław Mozolewski nie tylko opowiedział o tym, w jaki sposób działa firma, ale w sposób praktyczny pokazał, jak ważne jest prawidłowe przygotowanie samochodów do eksploatacji na drodze. Stacja diagnostyczna sprawdza auto bardzo dokładnie, zanim dopuści je do ruchu. Istotne jest sprawdzanie świateł, bieżności, hamulców, amortyzatorów a nawet ciśnienia powietrza w kołach. Mogliśmy zobaczyć, jak działa podnośnik hydrauliczny. Weszliśmy  do kanału w celu obejrzenia podwozia samochodu, sprawdzenia czy nie ma wycieków olejów, czy płynów z silnika. Pan Bolesław zwrócił też uwagę na sprawdzane  dane z dowodów rejestracyjnych oraz ich weryfikację.

Zainteresowała nas praca diagnosty oraz mechanika. Takie lekcje uczą poszanowania pracy oraz ludzi, którzy ją wykonują. Sprawią też, że będziemy lepiej przygotowani do wyboru przyszłego zawodu.

Weronika Makarewicz

WIZYTA GIMNAZJALISTÓW W FIRMIE ODZIEŻOWEJ „DZIANEL”

Dnia 13 listopada uczniowie klasy 3 b gimnazjum, pod opieką pana Piotra Wróbla oraz pani Magdaleny Gacek, udali się na lekcję zawodoznawczą do firmy odzieżowej "Dzianel" w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Wyjścia zawodoznawcze są związane z projektem unijnym, w którym bierze udział nasza szkoła. Projekt „Od pierwszoklasisty do licealisty” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dzięki uprzejmości pani Elżbiety Kwaśniewskiej,  młodzież mogła poznać specyfikę każdego z wykonywanych zawodów w firmie “Dzianel”, w której produkuje się odzież. Uczniowie zobaczyli  cały proces produkcji- od projektu do produktu gotowego do sprzedaży. Dowiedzieli się wiele o takich zawodach jak: projektant, wykrawacz, szwaczka, magazynier, sprzedawca.  Pani Elżbieta Kwaśniewska zwróciła uwagę młodzieży na kwalifikacje pracowników zatrudnionych na poszczególnych stanowiskach, wymagania pracodawców z tym związane oraz możliwości zatrudnienia i zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy.

Dziękujemy za umożliwienie zobaczenia kolejnego zakładu pracy. Dowiedzieliśmy się bardzo wielu przydatnych informacji, które z pewnością pozwolą nam lepiej zaplanować własną przyszłość.

Julia Rycyk

WIZYTA GIMNAZJALISTÓW W PRZYCHODNI WETERYNARYJNEJ

Dnia 13 i 14 października klasy 3d gimnazjum wraz z panią Magdaleną Dereń oraz  3a gimnazjum wraz z panią Luizą Brzezicką, były na kolejnych zajęciach zawodoznawczych w Przychodni Weterynaryjnej w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

            Spotkanie prowadziły: doktor Marzanna Borkowska- Gulij oraz asystentka- technik weterynarii pani Ewelina Konopacka- Korsak.  Klasy dowiedziały się, jaką ścieżkę kariery należy wybrać, aby zostać technikiem weterynarii czy też weterynarzem. Nie jest to praca łatwa, ale bardzo angażująca- należy kochać zwierzęta, zwracać uwagę na własne bezpieczeństwo, aby nie zostać pogryzionym… Przedstawione zostały zasady pielęgnacji małych zwierząt domowych. Panie wyjaśniły w jaki sposób robią potrzebne badania czy też prześwietlenia. Pokazana została praca laboratoryjna- klasy obejrzały pod mikroskopem kilka pasożytów oraz pracownię rentgenowską.

                       Wyjścia zawodoznawcze są związane z projektem unijnym, w którym bierze udział nasza szkoła. Projekt „Od pierwszoklasisty do licealisty” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 

Julia Franaszczyk

OBCHODY DNIA SYBIRAKA

Dnia 19 września 2018 roku mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w  obchodach Dnia Sybiraka. Uczniowie, wraz   z  panią Iwoną Sulikowską, aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu. W obecności dyrektora ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej, pana Pawła Popiela,  reprezentanci klas VIII b SP Patrycja Stachowiak  i III b Gimnazjum- Julia Rycyk oraz Natalia Bąk złożyły życzenia. Dziewczęta i chłopcy z klasy VIII zaprezentowali stroje kazachskie. Julia Rycyk przeczytała życzenia skierowane do Sybiraków, po czym wręczono  kwiaty.

            Po  występie zostały wręczone odznaki dwóm Sybirakom, a następnie pan Janusz Kobryń wygłosił prelekcję na temat swojej podróży do Kazachstanu. Odwiedził miejsca pochówku naszych rodaków, którzy zginęli w tamtych czasach. Miał okazję porozmawiać z kobietą, która codziennie widywała Polaków obok milicji.

To bardzo ważne, że młodzież może uczestniczyć w spotkaniach ze świadkami tamtych czasów oraz kultywować pamięć o pomordowanych i zmarłych Sybirakach. Możemy też zwrócić uwagę na to, żeby nie marnować żywności, o którą było tak ciężko podczas zsyłek.

 

Natalia Bąk

PAMIĘCI SYBIRAKÓW

Dnia 13 września  uczniowie z klasy 3b pod opieką wychowawczyni p. Magdaleny Dereń oraz p. Iwony Sulikowskiej, wzięli  udział  w porządkowaniu pomników upamiętniających Sybiraków. 17 września przypada Dzień Sybiraka, w rocznicę napaści rosyjskiej na Polskę. To okazja do wspólnych rozmów, przypomnienia losów zesłańców zwłaszcza młodszym pokoleniom...

Niewielu uczniów pamięta, że za zsyłkami kryje się tragiczna historia  Polaków,  którzy od roku 1940, oraz w późniejszych latach, zostali deportowani na Syberię. Działania te  były prowadzone w ramach depolonizacji Kresów Wschodnich. Ludzie wywożeni byli w bydlęcych wagonach, w strasznych warunkach. Wielu nie przeżyło pracy ponad siły, rozłąki z bliskimi, straszliwych mrozów. Najsilniejsi przetrwali. A może najbardziej kochani i chronieni?  Wielu z żyjących dziś Sybiraków było wtedy dziećmi. Oni nie uczyli się, nie mieli tak naprawdę dzieciństwa, musieli pracować.

Praca ponad siły, bezimienne groby bliskich, głód i chłód. To wszystko sprawiło, że w tych strasznych czasach odnaleźli w sobie wolę walki i przetrwali na przekór historii.  Warto upamiętniać tak odważnych ludzi i starać się, aby już nigdy nie powróciła groza tamtych dni.

 

Julia Rycyk

„Od pierwszoklasisty do licealisty”

26.11. br. w ramach projektu „Od pierwszoklasisty do licealisty” grupa dziennikarsko-plastyczna wzięła udział w wycieczce do Radia Wrocław.

390e49763d18f9f44ec80a7c29baed1f.jpeg e46de2a973a22414f46a9e2cabb7897b.jpeg 26c2171d612285aea28af0da71075c68.jpg 7b453caf7fac2c6f48c40e5023b745b5.jpg

7ab70231c107ccb0bdb21526a878a536.png f85bb836163b4cf4146bae96514d9229.png 05c8151e731f58b6fb5c3335a7b870d6.png

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd